FAQ
Často kladené dotazy

Titulky mi většinou zaberou dva až tři všední dny od vysílání (víkendy trávím s rodinou). V jistých případech může dojít ke zdržení. Všichni jsme jen lidé, a překládání je pouze můj koníček, ne práce.

Pochopitelně existují české úložné servery jako ulozto a pod. Za mě je ale nejlepší způsob stahovat anime přes torrenty – pomocí aplikace uTorrent. Na stránce nyaa.si pak najdete a stáhnete požadovaný soubor (doporučuji vybrat stejný rip na které jsou časované titulky – to je u nich vždy uvedeno, jako například HorribleSubs, SubsPlease a pod.), který se otevře v aplikaci uTorrent. Soubor se většinou sám začne automaticky stahovat. Doba stažení závisí na rychlosti internetu a zda jej dostatek lidí seeduje (sdílí). Jednou z variant je soubor torentu nestahovat, ale pouze použít (kliknout na) ikonku magnetu, která přímo začne stahovat soubor.

Pokud máte stažené video ve formátu – nejčastěji .mkv, .mp4, a pod. – stačí nahrát titulky do stejné složky a přejmenovat je stejně jako název dílu. Titulkům musíte ale nechat příponu .ass. Pro přehrávání doporučuji přehrávače GOM Player či VLC media Player.

Co znamená několik těchto japonských názvů, kterými jsou anime často kategorizovaná? 

Shounen [Šónen] = označuje anime či mangu, které cílí na mládež a převážně na chlapce. Jedná se nejčastěji o akční díla s množstvím soubojů, která se zaměřují na vývoj hlavního hrdiny.

Shoujo [Šódžo] = označuje anime či mangu, které opět cílí na mládež, ale tentokrát převážně na dívky. Mangy a anime toho typu řeší nejčastěji romantickou zápletku hlavních hrdinů. 

Seinen [Seinen] = se zaměřuje na starší muže ve vysokoškolském věku a výše a cílí na vyspělejší publikum. Děj může mít temnější zápletku či explicitní vyobrazení.

Josei [Džosei] = se zaměřuje na dospělé ženy. Na rozdíl od shoujo, bývá romantická zápletka realističtější a méně zidealizovaná.

Shounen Ai [Šónen Aj] potažmo Yaoi [Jaoi] = známé taky pod anglickým názvem boys love (BL) označuje lásku mezi dvěma chlapci. Nejčastějšími autory jsou ženy a míří taktéž na dámské publikum. Zatímco Shounen Ai je více nevinné a romanticky laděné, Yaoi často klade důraz i na jejich sexuální vztah.

Yuri [Yuri] = je obdoba Shounen Ai či Yaoi, ale v tomto případě se jedná o vztah dvou dívek, případně žen.

Ecchi [Ečči] = je japonský eufemismus pro sex a perverznost. Takovým příznakem se označují anime či mangy, kde bývají různé sexuální narážky či více.

Hentai [Hentaj] = je japonské slovo znamenající zvrhlý, zvrácený, perverzní či úchylný. Má větší význam než Ecchi. Většinou se tak v anime či manze označuje pronografie.

Isekai [Isekaj] = jedná se o populární žánr, při kterém je jedna či více postav přeneseno do jiného světa, ve kterém nejčastěji vládne magie, a hrdinové se s tím musejí vypořádat a přežít.

Otome game [Otome gejm] = je příběhová videohra nejčastěji zaměřená na ženy, jejíž hlavním cílem je navázat vztah hlavní hrdinky/hráčky s jednou z dalších hlavních postav ve hře.

Doujinshi [Dódžinši] = lze zjednodušeně přirovnat k fanfiction na populární mangy či anime a jde o jejich samostatně vydaná díla. Autory jsou nejčastěji amatérští fanoušci, a však to není pravidlem.

Manhwa [Manuva] = tento výraz se v korejštině obecný výraz pro komiks. Mimo Koreu se tento výraz používá pro konkrétní komiksy / mangy, pocházející z Jihokorejské republiky. Tyto komiksy se od mang liší hlavně tím, že nejsou většinou rozděleny na stránky, ale jde o kontinuální čtení jednotlivých stripů pod sebou.

Manhua [Menua] = je komiks obdobný jako Manhwa, ale pocházející z Číny. Opět jde velmi často o scrolování v jedné dlouhé kapitole. Některé Manhuy a Manhwy mají celý příběh rozdělen třeba do několika sérií.

Donghua [Dongua] = tak se v anglicky mluvících zemích označuje čínská animace. Jde tedy o anime vytvořené v Číně.

OVA = je zkratka z anglického „Original Video Animation“ a někdy může být zapsáno i jako OAV (Original Animated Video). V Japonsku se tak označují animovaná díla, které jsou vydávána přímo do prodeje, bez předchozího uvedení do kin nebo v televizi. Dříve byly OVA tituly na VHS, pak třeba na DVD. OVA se někdy používá, možná nevhodně, bez ohledu na vydaný formát, pro velmi krátké anime série či speciály.

ONA = je zkratka z anglického „Original Net Animation“, v japonsku známé taky jako web anime. Jde o typ anime, které místo na televizní obrazovky zamíří jako první rovnou na internet. Jde o novější formát, který je ovlivněn rozvojem streamingových stanic.

Pokud se vám špatně zobrazuje některá ze stránek, doporučuji refresh stránky (F5). V 99% to pomůže.

Jednoduše řečeno miluji všechny ty hebké, chlupaté, přítulné koule, kterým se u nás říká kočky a v některých koutech vesmíru zas flerken. Každopádně, podle google translatoru se japonsky „mňau“ řekne Nyā [ニャー].

Kontakt

Pokud chcete být stále v obraze, co se aktuálních titulků týče, či mě z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, připojte se na můj Discord server.

All Rights Reserved © 2024 – NyāSub